Tėvystės prezumpcija. Jos nuginčijimo galimybės ir taikymo ribos.

2013/11/11

Tėvystės prezumpcija įtvirtinta Lietuvos Respublikos Civilinis kodekso (toliau – LR CK) 3.140 str.  1 d. Ji reiškia, kad jei vaiką pagimdė motina, kuri yra susituokusi, nors vaikas pradėtas iki santuokos, kaip vaiko tėvas gimimo įraše įrašomas vaiko motinos sutuoktinis remiantis santuokos įrašu arba jo pagrindu išduotu santuokos liudijimu.

Kai vaikas gimsta praėjus ne daugiau kaip trims šimtams dienų nuo gyvenimo skyrium pradžios arba po santuokos pripažinimo negaliojančia ar santuokos nutraukimo, ar po vyro mirties, kaip vaiko tėvas pripažįstamas buvęs vaiko motinos sutuoktinis (LR CK 3.140 str. 2 d.).  Būtent dėl tokios situacijos neretai kreipiamasi teisinės pagalbos. Vertinant šią normą žmonėms tai būna sunkiai suprantama, tačiau žvelgiant iš teisinės pusės – tokia įstatymo norma pateisinama vaiko interesų apsauga.

Taigi situacija yra teisėta, kai nepraėjus 300 dienų po santuokos nutraukimo registruojant vaiko gimimą Civilinės metrikacijos įstaigoje šios darbuotojai gimusio vaiko tėvu įrašo buvusį motinos sutuoktinį. Tokiose situacijose su tėvystės prezumpcija susiduriama realiame gyvenime.

Tačiau reikia žinoti tai, kad tėvystės prezumpcija nėra absoliuti, ji gali būti nuginčyti. Šeimos teisės normos numato, kad tai padaryti galima dviem būdais.

Pirmasis, tėvystės nuginčijimas reiškiant ieškinį dėl tėvystės nuginčijimo. Tai numatyta LR CK 3.149 – 3.153 str. Plačiau apie šių bylų nagrinėjimo ypatumus galite paskaityti čia. Patenkinus ieškinį ir nuginčijus tėvystę  teismo sprendimo nuorašas siunčiamas į Civilinės metrikacijos įstaigą, ten padaromi atitinkami pakeitimai.

Antrasis būdas paneigti tėvystės prezumpciją numatytas LR CK 3.140 str. 5 dalyje. Ši teisės norma numato, kad jeigu vaikas gimė išsituokusiai motinai po santuokos pabaigos nepraėjus trims šimtams dienų, vaiko motina, jos buvęs sutuoktinis ir vyras, pripažįstantis save gimusio vaiko tėvu, turi teisę paduoti teismui bendrą pareiškimą, prašydami vaiko tėvu įrašyti vyrą, pripažįstantį save vaiko tėvu. Jeigu teismas nutartimi tokį trijų asmenų pareiškimą patvirtina, vaiko tėvu vaiko gimimo įraše įrašomas ne buvęs sutuoktinis, bet vyras, pripažįstantis save to vaiko tėvu.

Jeigu detaliau kalbėti apie tėvystės prezumpcijos galiojimo ribas, reikia pažymėti, kad ši prezumpcija galioja ne tik tada, kai vaikas buvo pradėtas santuokoje, tačiau ir tada, kai vaikas buvo pradėtas iki santuokos. Ir šiuo atveju visiškai nesvarbu kiek laiko praėjo iki santuokos sudarymo, taikoma taisyklė ta, jog santuokoje gimusio vaiko tėvu įrašomas vaiką pagimdžiusios motinos sutuoktinis. Tokia pati taisyklė galioja ir tuo atveju, kai vaiką pagimdžiusi motina sudarė naują santuoką nepraėjus 300 dienų po ankstesnės santuokos nutraukimo, vaiko tėvu turi būti įrašomas pagimdžiusios moters sutuoktinis (LR CK 3.140 str. 3 d.).

Senesnis straipsnis:

Naujesnis straipsnis: